ترخیص کالا

پس از ورود کالا به گمرکات کشور یکی از فرایندهای مهمی که انجام میشود ترخیص کالا است. ترخیص کالا یکی از مراحل مهم آزادسازی کالاهای وارداتی  از گمرگات کشور میباشد.

مراحل ترخیص کالا

۱) اولین مرحله از مراحل ترخیص کالا تکمیل اظهارنامه میباشد. امروزه تمام گمرکات کشور به سامانه EPL مجهز شده اند که توسط آن میتوان بصورت آنلاین اظهارنامه ترخیص کالا را ثبت نمود.توسط این سامانه دیگر نیازی به مراجعه حضوری برای ثبت اظهارنامه ترخیص کالا نخواهد بود و تمام مراحل به صورت اینترنتی انجام میشود. ۲) بعد از ثبت اطلاعات اولیه و اظهار نامه نوبت به دریافت کوتاژ و دایره احراز هویت و تعیین مسیر میرسد. در این مرحله به احراز هویت و اظهار کالا پرداخته میشود. بخش فنی گمرک ابتدا اسنادی را دریافت نموده و  پس از بررسی این اسناد در صورتیکه که آنها را تایید نمایند شماره ثبت که به آن کوتاژ نیز گفت میشود را درج میکنند.۳) یکی از مراحل ترخیص کالا که بسیار مهم و حساس نیز هست کنترل و ارزیابی میباشد. در این مرحله از ترخیص کالا کارشناسان مربوطه کالاهای مد نظر را از هر لحاظ بررسی میکنند و اگر محموله از نظر کلیت و ارزش مشکلی نداشت برای بررسی بیشتر به بخش های دیگر ارسال میشود. ۴) مجوزهای لازم برای ترخیص کالا توسط کارشناس و سیستم باید در این مرحله تعیین گردد. ۵) یکی از مراحل ترخیص کالا که مرحله مهمی نیز میباشد بررسی تعرفه و تطبیق کالا است. در این مرحله کارشناس به بررسی تعرفه و تطبیق کالا با اسناد میپردازد و  در آخر نیز کارشناس بنا به صلاحدید خود اسناد را تایید میکند. ۶) در مرحله ششم باید هزینه های ترخیص و امور گمرکی پرداخت شود. ۷) در این مرحله از ترخیص کالا هزینه های انبارداری از واردکننده دریافت میشود. این هزینه ها توسط کارشناس مربوطه به دقت بررسی و سپس به وارد کننده برای پرداخت ابلاغ میشود. ۸)  از آخرین مراحل ترخیص کالا نیز خروج کالا از گمرک میباشد. در این مرحله کالا به واردکننده برای خروج از گمرگ تحویل داده میشود.

ترخیص کالا

قوانین ترخیص کالا

قوانین ترخیص کالا ممکن است برای هر کالایی یکسان نباشد.  قوانین ترخیص کالا هایی که در گروه مواد غذایی قرار دارند با قوانین تر خیص کالا مانند خودرو تفاوت هایی دارد. فردی که قصد ترخیص کالایی را از گمرک دارد باید نسبت به تمام قوانین ترخیص مربوط به آن کالا اطلاعات کاملی داشته باشد. اگر از قوانین ترخیص کالا اطلاعاتی ندارید میتوانید با کارشناسان شرکت بازرگانی افرا اکسون تماس حاصل کرده و از تجربه بالای این کارشناس نهایت استفاده را ببرید.

ممنوعیت ترخیص کالا

باید توجه داشته باشید که برخی کالا ها به دلایلی همچون بازه زمانی خاصی و نسبت به برخی شرایط اجازه ترخیص ندارند. ممنوعیت ترخیص کالا ممکن است بواسطه برخی شروط که سازمان های مربوطه اعلام میکنند برداشته شود که از این رو باید با کارشناسان شرکت بازرگانی افرا اکسون مشورت کنید.